Červenec 2010

potisk

31. července 2010 v 0:28 | a l m a |  Modifikace
potisk

Při chuti

29. července 2010 v 21:48 | a l m a |  Fotografie hmyz
Lodoicea Maldivica
http://picasaweb.google.com/Vlasta.Ratislavova/SetkaniZBlizka?feat=directlink

při chuti2

Zárodek

29. července 2010 v 21:41 | a l m a |  Modifikace
zárodek


Padrťské rybníky (vojenský újezd Brdy)

26. července 2010 v 9:34 | a l m a |  Cyklo
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/index.php#pos=49.63504|13.63545|15
    
Na Padrťské rybníky jsme vyjeli ze stanoviště Těnovice, podobně jako účastníci závodu MERIDA BIKE ADVENTURE 2010. Cestou jsme potkávali registrované dvojice se startovním číslem a mapkou chráněnou obalem proti dešti a upevněnou na otočném držáku na řídítkách. Jejich svižné tempo i nás vyprovokovalo k rychlejší jízdě, kterou jsme si s ohledem na náš fyzický fond mohli dovolit, protože námi stanovená trasa měla být dlouhá něco málo přes 30 km. Brzy jsme projížděli vesnicí Trokavec a stoupák na konci vsi vedoucí až do lokality lesního vojenského újezdu jsme ani nepocítili (ne tak poprvé, při 35 stupních). Počasí bylo stálé, přiměřené, bylo teplo a jasno.
Kolem nás hluboké lesy a neporušená příroda. Neměli jsme sebou mapu, takže bylo třeba dávat dobrý pozor na značenou cyklostezku, jejíž piktogram na rozcestí občas chyběl a kvůli níž jsme při jednom z cyklovýletů vyjeli na silnici a ne na Padrtích. Horního Padrťtského rybníka jsme
dosáhli tak snadno a rychle, že jsem byla trochu zklamaná. Na mezihrázi zrovna nějaký kluk chytil kapra. Horní Padrťský rybník měl rozlohu 115 ha a jeho nynějších 85 ha je způsobeno zanášením a zarůstáním břehů. Přes mezihráz jsme opět vjeli do lesa a trošku si užili vojenský prostor, který je veřejnosti přístupný jen o sobotách a nedělích a to jenom po značených trasách. Pro účely závodu MERIDA bylo však získáno povolení po celém prostoru. V lese bylo táhlé ticho, rovné urostlé stromy čněly vysoko do oblak a také světlo dopadalo na zem nějak jinak, jakoby z oken chrámu. Cesty byly nedotčené civilizací, o čemž svědčila především absence odpadků ale i netknutá tráva podél pěšin a prostorově jiný vzhled každičké mýtiny nebo světliny.
újezd - střelnice

    Nedaleko od Horního rybníka se rozkládá Dolní Padrťský rybník (40 ha). Dočetla jsem se, že v období 1. republiky byl oblíbeným rekreačním místem a že zde existovala i pláž jménem Rožmitálka. V okolí rybníků jsou rozsáhlé vlhké louky a rašeliniště a oblast je významná i hnízděním černého čápa, orla mořského, bekasíny otavní, volavky. My jsme žádného čápa neviděli, jen jednou v lese přelétl jakýsi velký těžký pták přes cestu, snad sova. Zato jsem objevila na chrastavci krásný exemplář vřetenušky tužebníkové (Zygaena filipendulae). Tento motýl svým zbarvením varuje ptáky. Vylučuje z míst za hlavou jedovatou látku.

vřetenuška
     Při návratu do Těnovic jsme si vyšlapali spolu s účastníky závodu táhlý kopec na louku, centra Merida Bike Adventure. Počasí oproti včerejšku přálo, sluníčko se předvádělo, jakoby chtělo nahradit svojí včerejší absenci.
Louka a dřevěné stavby s občerstvením patří budhistům, kteří skoupili v okolí Těnovic rozsáhlé pozemky a pořádají zde přednášky.
Letos tento svůj areál pronajali pořadatelům cyklistického závodu. Na trávě odpočívali po náročném dvoudenním výkonu závodníci, kteří již dojeli a louka se změnila v hustě posetou barevnou paletu sportovců v dresech se svými koly.
     Atmosféra ,která  tam panovala, byla cyklisticky akční, mísila se s hlasem moderátora vyhlašujícím výsledky a splývala s vůní párků, kávy a příprav k návratu. A tak skončil jubilejní 10 ročník Merida Bike Adventure 2010.

Fotoreportáž :  http://picasaweb.google.com/109370126333639079847

http://picasaweb.google.com/109370126333639079847/BIKEADVENTUREBrdy?feat=directlink

...   tým   ...
Tým

...   detail   ...
detail

...   po závodě   ...
po závodě

...   radost   ...

...   prezentace   ...

...   odpočinek   ...

...   blondýnka   ...

...   Jablonečtí   ...
7

...   návrat ...
návrat

MERIDA BIKE ADVENTURE 2010

24. července 2010 v 17:42 | a l m a |  Cyklo

1
MERIDA BIKE ADVENTURE
je závod pro horské kolo vycházející z populárního anglického Polarisu, kterého se pravidelně účastní stovky lidí, od závodníků, přes turisty až například po smíšené páry na tandemech. Je založen na principu scorelaufu , který využívá 2 základních dimenzí:
  • čas - pevný limit pro všechny účastníky
  • body - různé bodové ohodnocení kontrol
Jde o nasbírání maximálního počtu bodů ve stanoveném limitu a jede ve dvojicích.Je to výlet na kole podle turistické mapy.
Tento závod se jel v prostoru vojenského újezdu Brdy, startovalo se z areálu Těnovice.
V sobotu, tedy první den závodu , počasí příliš nepřálo ale zdálo se, že závodníkům to nevadilo. Druhá, nedělní etapa snad bude probíhat bez deště.

.....   první dojezdy
2
.... dvojice musí dojet společně
3

.... v cíli
4
.... pilní mravenečci (mytí kol)
5

http://picasaweb.google.com/Vlasta.Ratislavova/BIKEADVENTUREBrdy?feat=directlink

Nitro

23. července 2010 v 12:48 | a l m a |  Modifikace
nitro

Večer

22. července 2010 v 21:34 | a l m a |  Poezie
Vítr se listnatě vpíjí
do zvonů klekání
Dubové ční výše
než před poledním žárem
a nebe je zahuštěné moukou

Až spadne večerní chlad
až listí přestane šelestit
Ustane pohyb v pruzích
a chvat
Pak k spánku se rozloží
myšlenky černé
zkrápěné kapkami deště
pak les zkusí spát
snad

Prší, prší

okolo okolíku

20. července 2010 v 19:14 | a l m a |  Modifikace
okolo

Dospívání

19. července 2010 v 20:23 | a l m a
Rostu
Brzy budu mít růžky
Mějte se na pozoru!!

Black